Haussa B2B-myyjä!
Etsimme B2B-myyjää asiakkaallemme Ainia Solutionsille vauhdittamaan yrityksen kasvua ja uutta suuntaa! Ainia Solutions tekee AI pohjaisia prosessiautomaatio-ratkaisuja, palvelunhallintaa keskittyen uuteen Xurrent-työkaluun, sekä vuokraa CTO/IT-arkkitehti/IT-projektipäällikkö resursseja.
B2B-myyjänä olet Ainian kasvun etulinjassa – ensimmäinen yhteyshenkilö potentiaalisiin asiakkaisiin. Vastaat liidien generoinnista, asiakaskontaktoinnista ja myyntiprosessin käynnistämisestä. Työ on itsenäistä mutta samalla tiimiorientoitunutta. Teet tiivistä yhteistyötä muun Ainian tiimin kanssa ja pääset aidosti vaikuttamaan yrityksen tulevaisuuteen.
🔍 Työtehtäviä ovat muun muassa:
- Prospektointi eli sopivien yritysten ja kontaktien löytäminen
- Asiakkaiden kontaktointi sähköpostitse, puhelimitse ja LinkedInissä
- Tapaamisten buukkaaminen
- Osallistuminen sähköpostikampanjoihin ja niiden kehittämiseen
- Potentiaalisten tapahtumien tunnistaminen ja niihin osallistuminen
- Asiakaspalautteen kerääminen ja analysointi
Myöhemmin rooliasi voidaan laajentaa myös asiakassuhteiden hoitoon, jos kiinnostusta ja näyttöjä löytyy.
🎯 Kenelle tämä sopii?
- Olet myyntihenkinen, oma-aloitteinen ja utelias
- Jonkin verran kokemusta B2B-myynnistä ja kiinnostusta IT-palveluihin
- Halua kehittyä ammattilaiseksi myynnin ja asiakkuuksien saralla
- Tykkäät tehdä töitä itsenäisesti mutta nautit myös tiimityöstä
- Kommunikoit sujuvasti suomeksi ja englanniksi
💼 Tarjoamme sinulle:
- Provision projektimyynneistä
- Mahdollisuuden vaikuttaa suoraan yrityksemme kasvuun
- Innostavan ja kehittyvän työympäristön
- Mahdollisuuden laajentaa osaamistasi ja vastuitasi yrityksessämme
📍 Työn sijainti: Hybridi – työskentely etänä sekä tarvittaessa toimistolla Helsingissä
💰 Aloituspalkka: 1 500 € / kk + provisiot projektimyynneistä
🕗 Työaika: Osa-aikainen n. 15-20h/vk
📅Projektin kesto: Aloitus on mahdollisimman pian, sovitaan tarkemmin asiakkaan kanssa. Positio on toistaiseksi jatkuva.
⚡Hae pian tai viimeistään 17.6 klo 23:59 mennessä. Käsittelemme hakemuksia jo hakuaikana ja roolit täytetään mahdollisimman pian. Jos haluat jutella positiosta tarkemmin, voit olla yhteydessä Ainian toimitusjohtajaan Ville Lukkariin (ville.lukkari(at)ainia.fi) ja jos sinulla on kysyttävää rekrytointiin liittyen voit olla yhteydessä Lenzin rekrytointivastaavaan Anissaan (anissa.mouhou(at)lenz.fi).