Etsimme kahta tulevaisuuden osaajaa energia-alan kehitysprojektiin! Hae mukaan Lenz x KSS Innovate Energy -projektiin đ
ââOletko motivoitunut opiskelija tai vastavalmistunut, joka haluaa olla mukana kehittĂ€mĂ€ssĂ€ uusia liiketoimintaratkaisuja ja muovaamassa elinvoimaisempaa tulevaisuutta? Oletko innovatiivinen energia-alan opiskelija tai alasta kiinnostunut? Onko Kouvolan seutu sinulle ennestÀÀn tuttu?
Etsimme asiakasyrityksellemme KSS Energialle kahta opiskelijaa merkitykselliseen kehitysprojektiin, jossa yhdistyvĂ€t energia-ala, innovointi ja yhteiskunnallinen vaikuttavuus. TĂ€ssĂ€ projektissa pÀÀset kehittĂ€mÀÀn ja testaamaan ideoita, jotka tĂ€htÀÀvĂ€t uuden liiketoiminnan syntyyn ja yrityksen kasvuun â osana tiimiĂ€, jossa yhdistyy nuori potentiaali ja kokemus.
đ Projektin tavoitteena on synnyttÀÀ uusia liiketoimintamahdollisuuksia ja kannustaa pitkĂ€aikaiseen kehitykseen energia-alan mahdollisuuksien kautta. Työskentelet projektissa osana poikkiosaavaa tiimiĂ€, jonka tavoitteena on ideoida ja arvioida potentiaalisia innovaatioita ja rakentaa niistĂ€ toteutussuunnitelmat Proof of Concept -vaiheeseen.
KSS toimii projektissa aktiivisena innovaatiokumppanina ja sparraajana, ja projekti tarjoaa mahdollisuuksia jatkaa yhteistyötÀ myös tulevaisuudessa.
đŻ KetĂ€ etsimme?
Projektissa työskentelet osana poikkiosaavaa tiimiÀ, johon kuuluu Lenzin projektipÀÀllikkö, kaksi opiskelijakonsulttia sekÀ kaksi KSS:n kokenutta asiantuntijaa. Alla tarkemmat kuvaukset opiskelijakonsulttien rooleista:
- Energia-alan tulevaisuuden osaaja
- Kandi- tai maisterivaiheen energiatekniikan opiskelija
- Kiinnostus energia- ja sÀhköalaan sekÀ innovatiivisten ratkaisujen kehittÀmiseen
- Halu laajentaa ymmÀrrystÀ energia-alan mahdollisuuksista liiketoiminnan kehittÀmisessÀ
- Huolellinen ja analyyttinen työote
- Luova palvelumuotoilija
- Kandi- tai maisterivaiheen opiskelija, esimerkiksi kauppatieteiden tai viestinnÀn taustalla
- Kiinnostus luovien ja innovatiivisten ratkaisujen kehittÀmiseen
- YmmÀrrÀt startup-maailmaa, liiketoiminnan kehittÀmistÀ ja kaupallistamista
- Eduksi katsotaan aktiivisuus esimerkiksi startup-tapahtumissa tai -organisaatioissa (esim. Slush)
- Utelias ja luova persoona
- Huolellinen ja analyyttinen työote
Molemmissa rooleissa katsotaan eduksi tuntemus Kouvolan seudun alueesta.Â
đ» Tiimihaaste: etĂ€nĂ€ jĂ€rjestettĂ€vĂ€ valintatehtĂ€vĂ€ 7.5.2025 (varaathan pĂ€ivĂ€n kalenteristasi)
đ Projektin aikataulu: Projekti alkaa virallisella kickoff-pĂ€ivĂ€llĂ€ 9.5. (LivenĂ€ Kouvolassa) ja kestÀÀ arviolta elokuun loppuun saakka. Projektin jatkuminen pilottivaiheen jĂ€lkeen on mahdollinen.
đ Työaika: 15â20 h/viikko, joustavasti opintojen ohella. Suurin työmÀÀrĂ€ sijoittuu toukoâkesĂ€kuulle ennen lomakautta.
đ Työn sijainti: Työskentely tapahtuu pÀÀasiassa etĂ€nĂ€, mutta ajoittaisia livepĂ€iviĂ€ voi olla.
đ° Palkkaus: LĂ€htökohtainen palkka on 15âŹ/h, laskutus kevytyrittĂ€jĂ€nĂ€
Hae pian tai viimeistÀÀn 27.4. klo 23:59 mennessÀ. KÀsittelemme hakemuksia jo hakuaikana ja roolit tÀytetÀÀn mahdollisimman pian. Jos haluat lisÀtietoa positiosta, voit olla yhteydessÀ Lenzin rekrytointivastaavaan Anissaan (anissa.mouhou(at)lenz.fi).
âïž Tervetuloa joukkoon, joka muuttaa maailmaa!